×
Bitkilerinize Uygun Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bitkilerinize Uygun Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bitkilerinize uygun saksı seçerek iç ve dış mekânlarda çok güzel bibiler yetiştirebilirsiniz. Yeşil ve canlı bir doğa dokusu oluşturma konusunda saksılar insanların en önemli yardımcıları olmuştur. Küçük büyük çok sayıda bitkinin en iyi şekilde gelişmesi adına çok sayıda farklı saksı çeşidi vardır. Bitkilere özel olarak üretilen saksılar, doğru saksı seçimi ile birlikte daha olumlu sonuç verir. Bitkilerin gövdesi, çiçekleri ve kökleri için en uygun olan saksının seçilmesi gerekir. Saksı altında bulunan delik sayesinde suyun fazlası atılır ve saksı toprağının daha sağlıklı olması sağlanır.

En doğru saksı seçimi yapmak adına bitkilere göre farklı tercihlere yönelmek gerekir. Bitkilerin özellikleri içinde büyüklük konusu da çok önemlidir. Küçük boyutlu bitkiler için küçük saksılar tercih edilir. Suya daha az ihtiyaç duyan bitkiler için de yine küçük saksılar tercih edilir. Bitki boyutu büyük olduğunda ise daha büyük saksı modelleri tercih edilir. Çok hızlı şekilde büyüyen bitkiler için ve daha çok suya ihtiyacı olan bitkiler için büyük saksı modelleri tercih edilir. Hacmi geniş olan saksı modelleri hem daha çok toprak hem de daha çok su alır. Bitkilerin bu tür saksılar içinde daha güvenle yetişme şansı ortaya çıkar.


Saksının Drenaj Özellikleri

Saksı drenajı saksı içindeki toprak ve suyun belli bir dengede kalmasını sağlar. Aşırı sulu toprak bazı bitkiler için faydadan çok zarar getirir. Suyun hızlı şekilde akıp gitmesi yine pek çok bitkinin zarar görmesine neden olur. Oldukça kullanışlı olan saksı drenaj tekniği ile saksıda bitki yetiştirmek çok verimli bir noktaya gelmiştir. Aşırı su ve susuzluk sorunu yaşamayan bitkiler drenaj avantajı ile hızlı ve sağlıklı şekilde büyüme şansı bulur.

Bitki çeşitlerine göre drenaj çeşitleri birbirinden farklıdır. Saksının su akışını sağlayan delikler yetişecek bitki ve saksının durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu konuda yapılacak olan isabetli seçimler doğru bitki için doğru saksının tercih edilmesine yardımcı olur. Düzenli yapılan sulamaya ek olarak drenaj delikleri üzerine düşen görevi yapar ve saksı toprağının en uygun kıvamda kalması sağlanır.


İç Mekân Bitkileri İçin Hangi Saksı Kullanılmalı?

İç mekânda tercih edilen göz alıcı bitkiler ilgi ve düzenli bakımla bu güzelliğe sahip olabilir. İç mekânlarda güzel bir bitki yetiştirmek için toprak, saksı seçimi ve bakımı konusunda en iyisini ortaya koymak gerekir. Büyük salonlarda gördüğünüz büyüleyici çiçeklerin yanı sıra pencere kenarında görülen küçük ve güzel bitkiler çok farklı saksılar içinde yetişir. Burada önemli olan konu bitkinin yapısına uygun bir saksı modelinin seçilmesidir. Sağlam ve doğru ölçüde yapılan tercihlere ek olarak, bitkiye uygun drenaj özelliklerinin olması gerekir. Bu tercihler sayesinde iç mekân bitkilerine bakım yapmak ve onları en iyi şekilde yetiştirmek mümkün olur.

Sarmaşık ve küçük ağaç bitkileri için oldukça büyük ve sağlam saksı tercihleri kullanılır. Daha küçük bitki ve çiçekler için kendi boyutuna uygun olan saksı modelleri tercih edilir. İyi bir drenaj sistemi sayesinde aynı saksı içinde farklı bitkileri yetiştirmek mümkün olur. Genelde yuvarlak, kare ve dikdörtgen geometri özellikli saksılar, bu konuda önde gelen tercihler olarak kendini gösterir.


Dış Mekân Bitkileri İçin Uygun Saksı Seçenekleri Nelerdir?

Dış mekân saksı tercihinde her zaman olduğu gibi bitkinin boyutu, su ve toprak ihtiyacına bakılarak bir karar verilir. Bu sayede doğru ölçüde ve uygun saksının seçilmesi mümkün olur. Balkon, veranda ve terasta kullanılan saksı modelleri, bazı duruma göre bahçe içinde de oldukça olumlu sonuç verir. Değer verilen ve sorunsuz şekilde büyümesi istenen bitki ve çiçekler için en uygun üretim saksısı modelinin tercih edilmesi gerekir.

Dış mekânda güzel ve ilgi çekici bitkileri yetiştirmek için sağlam saksı modellerine ihtiyaç vardır. Kullanışlı olmasına ek olarak, bu saksı modellerinin dekoratif bir görüntüye sahip olması gerekir. Kaliteli malzemesi ve uygun şekli ile ön plana çıkan saksılar oldukça kullanışlı ve doğru seçenek olarak kendini gösterir. Her biri özenle üretilmiş olan saksılar iç ve dış mekânlarda istediğiniz bitkinin yetişmesi için size yardımcı olacaktır.

 

Saksı çeşitlerini Ürünler bölümünden inceleyebilirsiniz.