×
Saksı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Saksı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Saksı bakımı her türlü saksı modeli için gerekli ve zamanında yapılması gereken bir çalışmadır. Saksı bitkileri yaşam kalitesini artıran ve insanlara adeta yaşama sevinci veren bitkilerdir. İç ve dış mekânlara ayrılan bu bitkiler çok ve kapalı alanlarda insanların en önemli tercihleri arasında yer alır. İyi, canlı ve sağlıklı bir bitki yetiştirme konusunda saksılar insanların en önemli yardımcılarından biri olmuştur. Saksı bakımı yaparken:

 • Zamanı geldiğinde daha büyük ya da yeni saksı ile değişim yapmalısınız.
 • Saksı değişimi esnasında saksının düzenli şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız.
 • Çiçekleri ihtiyaç duyduğu oranda düzenli şekilde sulamalısınız.
 • Saksıda bulunan bitkilerin düzenli olarak tozunu almalı ve bunu yaparken çiçeklere zarar vermemelisiniz.
 • Gübreleme konusunda bitkiye ve saksının boyutuna göre ayarlı davranmalısınız.
 • Bitkiler üzerindeki hastalık ve zararlı böceklere karşı kontrol ve koruma sağlamalısınız.
 • Bitkilerin ölü yapraklarını ayırmalı ve düzenli olarak budama yapmalısınız.

Bu tarz konularda zamanında alınan tedbir ve bakım çalışmaları, saksı bitkilerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

Saksı bakımı hizmetleri içinde saksının değişim çalışması da oldukça önemli bir konudur. Saksı değişimi esnasında saksının iç cephesinde mikroorganizmalar, virüsler ve bakteriler bulunur. Eski bitkiye zarar vermese dahi bu tür organizmalar yeni bitkilere zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmek için iyi bir temizlik yapmak gerekir. Temizlik aşamasında kimyasal temizlik unsurları kullanmanın bir zararı yoktur. Yalnız, yıkama sonrasında durulama ve kurulama işlemine gereken önemi vermek gerekir.


Saksı Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Saksı çiçeği bakımı çok özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bu tür bakımları genel bir başlık altında toplamak çok sağlıklı olmayabilir. Her bitkinin farklı ihtiyaçları olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Genel olarak ortak bakım çalışmalarında:

 • Budama işlemi
 • Sulama işlemi,
 • Gübre takviyesi
 • Saksı değişimi gibi ortak çalışmalar öne çıkar.

Bitkinin çeşidine ve özelliklerine göre bu bakım çalışmalarının farklı şekillerde olmasına özen gösterilir. Saksı çiçeği için önemli konulardan biri de saksı seçimi yapılırken çiçeğin büyüme durumunun da düşünülmesi olacaktır. Eğer çok çabuk büyüyen bir bitki türü yetişiyorsa ilk başta daha büyük bir saksı iyi bir tercih olacaktır. Bu durumda bazen saksı değişimi gerekli olmaz ya da bir kez saksı değişimi yeterli olur. Bu konu dikkate alınmazsa çok sık saksı değiştirmek bir gereklilik olur.

Düzenli şekilde saksı çiçeği bakımı yapabilmek için saksı tercihi ve bakım konusunda doğru adımlar atmak gerekir. Dalların, yaprakların ve dikenlerin budanması sonucunda bitkinin daha sağlıklı ve hızlı şekilde büyümesi söz konusu olur. İhtiyaç kadar gübrenin kullanılması ve aşırıya kaçılmaması gerekir. Aksi halde çiçeğe yarardan çok zarar vermek söz konusu olabilir.


Saksı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?


Saksı temizliği çok sık yapılması gereken bir bakım değildir. İyi bir bakım yapılan köklerin gelişme süresi yaklaşık bir yıldır. Buna ek olarak bahar döneminde değişim yapmanın daha sağlıklı sonuçları vardır. Aşırı büyük bir saksı kullanmak yerine sadece bir boy büyük saksı tercihi ile daha isabetli bir karar verilmiş olur. Köklerin kendini toplaması ve daha sağlıklı büyümesi için aşırı büyük saksı kullanımından uzak durmak gerekir. Buna ek olarak yaklaşık bir yıl gibi bir süreçte saksı değişiminin isabetli bir karar olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Saksı bakımı ve saksı temizliği konusunda çalışma yaparken toprak yenilemek gerekli olabilir. Toprağı yenilerken saksıyı da yenilemek ya da kapsamlı ve sağlıklı bir temizlik yapmak gerekir. Ancak iyi bir temizlik sonucunda eski saksı yeni toprak kullanmak mümkün ve sağlıklı olur. Düzenli bakımların yapıldığı bir noktada saksı içindeki bitkilerin daha sağlıklı bir şekilde büyüme şansı olacaktır.

Saksı ve çiçek bakımı konusunda çok farklı seçenekler mevcuttur. Bitkinin ve saksının durumu, bakım konusunda farklı tercih ve uygulamaların gözden geçirilmesine neden olur. Daha sağlıklı bir adım atmak ve en iyi şartlarda bitki ve çiçek yetiştirmek için saksı tercihlerine dikkat etmek gerekir. Gerekli saksı temizliği yapıldığı sürece saksıların çok uzun süreler kullanılması mümkün olacaktır.

Saksı çeşitlerine ürünler bölümünden göz atabilirsiniz.