×
Yaz Mevsimi Saksı Çiçekleri

Yaz Mevsimi Saksı Çiçekleri

Yaz mevsimi saksı çiçeği tercihi yaparken özellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı olan çiçekler tercih edilmelidir. Zorlu iklim koşullarına dayanıklı olan çiçek çeşitleri arasında:

  • Güller
  • Begonviller
  • Lavantalar
  • Nergisler
  • Petunyalar bulunur.

Bu çiçeklere ek olarak 4 mevsim tercih edilen çiçekler de yaz ayı için uygun seçenekler arasında yer alır. Çiçekler insanlar için moral ve mutluluk anlamını taşır. Hem yaz hem de kış aylarının zorlu iklim koşullarına dayanan çok çeşitli çiçekler vardır. Bu çiçekler insanlara huzur verir ve isteklendirme sağlar. Tercih edilen çiçeklerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Böylece yaşam alanlarında daha güzel görüntüler ortaya çıkar.

Siklamen, hanımeli, kartopu, hercai menekşe, kardelen, kış tatlısı, kamelya, sardunya, ateş dikeni ve açelya kurumadan sağlıklı kalan çiçeklerdir. Rengi ve kokusu ile çevresine güzellik katan bu çiçekler görüntü olarak da çok güzel bir yapıya sahiptir. Çiçek yetiştirmeye karar verenler bu konuda kararlı olmalı ve bakım noktasında her zaman dikkatli davranmalıdır. Su başta olmak üzere çiçeklerin ihtiyaçları karşılanmaz ise o zaman çiçeklerin kuruma ihtimali vardır.

Her bir çiçeğin kendi yapısına uygun bir saksı ihtiyacı vardır. Saksı olmadan toprakta büyüyen çiçekler özellikle bahçede güzel bir görüntü oluşturur. Sıcak ve güzel bir yaz mevsimi için zamana uygun çiçek seçimi ve doğru çiçek bakımı büyük önem arz eder. Saksı tercihi de çiçekle uyumlu olmalıdır.

 

Yaz Aylarında Hangi Saksı Çiçekleri Tercih Edilmeli?

Yaz mevsimi saksı çiçeği tercihi yaparken bakım konusunda ve saksı özellikleri konusunda doğru tercihleri akılda tutmak gerekir. Balkon, teras ve verandanın yanı sıra, pek çok kişi iç yaşam mekânlarında bu güzel çiçekleri yetiştirmek ister iç mekânda karar verenler çiçeklerin bulunduğu alanı havalandırmalı ve çiçeklerin güneş almasına özen göstermelidir. Çiçek yetiştirme yeri olarak bahçe tercih ediliyorsa zaten çiçekler yeterince güneş görme şansı bulacaktır. Çöl sıcağı olarak nitelenen süreçlerde bazen sıcaklıklar 50 dereceyi bulabilir. Bu süreçte alınacak olan tedbirler sayesinde çiçeklerin kurumasını önlemek mümkündür.   

Yaz mevsimi saksı çiçeği oldukça fazla seçenek anlamına gelir. Aslında bu süreç saksı değişimi için de uygun bir zaman olabilir. Genelde ilkbahar ve yaz döneminde, çiçeklerin büyümesine bağlı olarak saksı değişimi yapılır. Çiçek boyutu büyüdüğü için değişim adına daha büyük bir saksının tercih edilmesi gerekir. Bu sayede çiçeğin daha iyi şartlarda büyümesi söz konusu olacaktır.

Rengârenk ve mis gibi kokan çiçekler hayatla barışık olmanıza katkı sağlar. Aynı zamanda çiçek büyütmenin psikolojik olarak da çok faydalı olduğu bilinir. Bazı basit bilgileri, kullanarak doğru zamanda doğru çiçeği yetiştirmek gerekir. Saksı seçiminde verilecek olan doğru karar ise çiçeklerin daha güzel ve sağlıklı olmasına yardım edecektir.

Yaz mevsimlerinize uygun saksıyı ürünler bölümünden bulabilirsiniz.